Video vysílače

Obraz získaný FPV kamerou je třeba přenést na zem, do video přijímače (který může např. být součástí přímo vašich brýlí). K tomuto účelu slouží video vysílač (vtx). V dnešní době se setkáte jak s analogovým přenosem videa, tak digitálním přenosem videa ve formě DJI FPV, Walksnail Avatar nebo HDZero (dříve Sharkbyte). U video vysílačů rozlišujeme opět několik základních parametrů. Frekvence, počet kanálů, výkon a anténní konektor. Co se týče frekvencí, tak se budeme bavit pouze o pásmu 5.8 GHz. Existují komponenty na přenos video i na nižších frekvencích, ale s těmi se běžně nesetkáte.

Kanály

Analogové video vysílače obvykle podporují alespoň 40 kanálů. Přesněji 5 pásem, každé s 8 kanály. Kombinace pásma a kanálu odpovídá frekvenci, na které video vysílač vysílá. Kterýkoli přijímač, který je naladěný na stejné frekvenci, přijímá obraz. Pokud budete létat ve více lidech najednou, je třeba si rozdělit frekvence tak, aby se mezi sebou vzájemně nerušily. Určitou roli hraje i IMD, tím se však zabývat nebudeme. Při volbě kanálů je důležitý především jejich frekvenční rozestup. Proto kvůli FPV závodům vzniklo mimo původních 4 pásem také tzv. Raceband, který má jednotlivé frekvence v rozestupu 37 MHz. Digitální systém DJI FPV využívá 8 kanálů, frekvenčně velmi blízko pásmu Raceband. Na obrázku níže vidíte rozložení kanálů a frekvencí v jednotlivých pásmech.

Výkon

Výkon video vysílače se uvádí v miliwattech. Většina současných video vysílačů má výkon přepínatelný. Na trhu se můžeme setkat s výkonem od 25mW až po 1-2W. S vyšším výkonem roste dosah, ale video vysílač se také více zahřívá. Během letu se video vysílač chladí okolním vzduchem, nicméně není dobré nechat video vysílač zapnutý na stole na vysoký výkon po dlouhou dobu, ačkoli většina video vysílačů je na to konstruována a při vysoké teplotě omezí výkon. S výkonem úzce souvisí i takzvaný PIT mode, který většina nových video vysílačů podporuje. PIT mode je režim, kdy video vysílač vysílá nejnižším možným výkonem. Dosah videa je jen pár metrů a umožnuje vám ladit koptéru, aniž byste zarušili ostatní piloty.

Anténní konektory

Na video vysílačích je nejpoužívanější konektor u.FL nebo MMCX v kombinaci s pigtailem. Pigtail je kus koaxiálního kabelu, který na jedné straně zacvaknete do video vysílače a na druhé straně je SMA/RP-SMA konektor, na který zašroubujete anténu. Díky pigtailu můžete umístit anténu i video vysílač na vhodné místo a stavba koptéry se trochu zjednoduší. Na malých a závodních koptérách se pigtail vynechává a anténa se zapojí přímo do video vysílače. U starších video vysílačů se můžete setkat s anténou napevno připájenou nebo SMA konektorem přímo na video vysílači.
 
u.FL konektor je malý a používá se především na menších video vysílačích. Při havárii koptéry se však může vycvaknout a proto je dobré ho zajistit třeba pomocí bužírky. MMCX konektor je k vidění častěji u větších video vysílačů. MMCX lépe drží, ale konektor zabírá více místa. SMA konektor můžete potkat ve variantách SMA a RP-SMA. Liší se tím, na které straně je středový kolík. SMA má kolík na straně antény a díru na straně video vysílače. RP-SMA má kolik na straně video vysílače a díru na straně antény.

Nastavení video vysílače

Analogový video vysílač lze nastavit několika způsoby. Tím základním, který podporuje snad každý video vysílač je nastavení přes tlačítko nebo piny přímo na video vysílači. Video vysílač buď pomocí displeje nebo LED diod signalizuje své aktuální nastavení, které se dá pomocí mačkání a držení tlačítka změnit. Toto nastavení řeší obvykle každý výrobce svým způsobem. Trochu pohodlnější a praktičtější je nastavení video vysílače přes jeho digitální rozhraní. Tento způsob nastavení podporuje dnes již většina video vysílačů. Pad video vysílače označený zpravidla Rx, SA nebo IRC spojíte s volným Tx portem na řídicí jednotce. Po nastavení video vysílače v Betaflightu (které probereme v samostatné kapitole), lze video vysílač ovládat skrze řídicí jednotku. Buď prostřednictvím OSD menu, nebo přes vysílačku pomocí LUA skriptů. Zároveň se vám zobrazí aktuálně nastavené hodnoty. V případě DJI FPV je změna kanálu velmi snadná. Protože se video vysílač s brýlemi navzájem párují a komunikují spolu, všechny parametry lze nastavit na brýlích.

OSD

OSD (z angl. On Screen Display) s přenosem videa úzce souvisí. OSD vám do obrazu přidá telemetrické údaje. Zajímá vás především napětí baterie, letový čas a varovné hlášky, nicméně někdy se hodí znát i výšku, proud, teplotu regulátorů nebo jiné informace. Během letu pak máte přehled o tom, co se s koptérou děje. Dnes má OSD integrovaná drtivá většina řídicích jednotek. Některé základní údaje jako napětí baterie nebo čas umí zobrazovat i FPV kamery. OSD se zapojuje vždy mezi výstupní signál kamery a vstupní signál video vysílače. Další díl